Úvod Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá dětská nemoc neboli exanthema subitum či roseola infantum je virové infekční onemocnění způsobené lidským herpesvirem 6 (HHV6). Šesté nemoci se také říká „spalničky nemluvňat“, protože ji obvykle dostávají děti ve věku 6 měsíců až 2 let. Virus se nejčastěji přenáší slinami od dalších členů rodiny nebo vzduchem. Šestá nemoc je běžné virové onemocnění, které nepředstavuje velké nebezpečí. Průměrná inkubační doba (tj. doba od nákazy k propuknutí prvních příznaků nemoci), je deset dnů.  Po uzdravení šesté nemoci nastává trvalá imunita, to znamená, že se v dalším průběhu života již neopakuje.

Šestá nemoc a její příznaky

  • Náhlá a vysoká horečka (u dětí do tří let).
  • Snížená chuť k jídlu.
  • U některých dětí se objeví průjem.
  • Mírné příznaky nachlazení (slabý kašel, vodnatá rýma).
  • Podrážděnost, ospalost, nezájem o hry.
  • Ojediněle zduřelé podčelistní či šíjové uzliny.
  • Později výsev červené vyrážky na trupu, která má tendenci se rozšířit na paže, krk a nohy. Na rozdíl od páté nemoci většinou nebývá vyrážka na obličeji.

Šestá nemoc začíná obvykle vysokou horečkou, která trvá 3-5 dnů. Po pěti dnech horečka klesá stejně rychle, jako se objevila. S vymizením jednoho příznaku (horečky), se však objeví druhý typický příznak této nemoci v podobě kožní vyrážky. Právě pro tuto zarudlou vyrážku bývá šestá nemoc zaměňována se spalničkami či zarděnkami. Projevem nemoci je i zánět hltanu a mírné zduření krčních a šíjových uzlin. Skvrnitá a lehce vystupující červená vyrážka se nejprve objeví na trupu a pak se obvykle rozšíří na paže, krk a nohy. Vyrážka mizí během několika hodin až dní. Jakmile se úplně vytratí, přestává být dítě nakažlivé a může se vrátit do kolektivu dětí.


Diskuse (102 komentářů)

Monika, (05. 03. 2015 09:22) Reagovat
Tak to je další nemoc, který se asi začnu u dítka bát. Co se mi narodila malá, tak jsem strašně úzkostná. Dřív jsem taková nebývala. Bojím se úplně všeho - i běžné rýmy. Vím, že bych měla být více klidná, ale nedokážu to. Vůbec nevím, co s tím mám dělat.
Monika, (09. 10. 2015 11:27) Reagovat
Já to taky zpočátku měla. Člověk si začne uvědomovat, jak je dítě křehké a co se mu všechno může stát, ale u mě se to časem lepšilo a u druhého dítěte jsem už nebyla tak úzkostná a díky tomu jsem si to mateřství i více užila.
Jana, (12. 08. 2015 14:32) Reagovat
Dobrý den, setkal se někdo u 6. nemoci se zvracením? Malá měla 3 dny 39°, čtvrtý den skoro celý prospala a měla dokonce pod 36.5° a to jsme ji měřili třema různejma teploměrama. A dneska teplota pryč, začíná být komunikativnější ale pozvracela se. 2. den teplot jsme byli na pohotovosti a také nám řekli, že to jsou zoubky. Třetí den jsme byli u obvoďáka a ten jí udělal CRP a že jí nic není, tak ať pouze nechodíme na slunce. Dnes zvažoval jestli ji neposlat do nemocnice na kapačky, ale když již nemá teploty tak že je to zbytečné. Prý je evidentní zlepšení. Ale dneska mě trošku rozhodilo to zvracení. Teď má malá na sobě pár pupínků, ale není typicky slitá, jak při 6. nemoci tak nevím...
Buy tramadol 180tabs, (24. 10. 2015 13:33) Reagovat
umtsKo68vq7pr, tramadol 50mg tablets for dogs , http://buycheaptramadol.org/tramadol-without-a-prescription , order tramadol overnight uk , sHlqnorp76t
mari, (01. 02. 2016 15:36) Reagovat
docela se mi ulevilo, že nejsem sama, kdo neví, co to je. Zjistila jsem to, až když mi volala kamarádka, jestli to měla moje malá a jak to probíhalo. Vůbec jsem nechápala, co to je. Nikdy jsem se s tím nesetkala.
Verka, (18. 04. 2016 19:01) Reagovat
My mame za sebou 6.nemoc u obou holek. Prvni ji dostala v 8 mesicich. Horecky 39,5 az 39,9. Darilo se mi je srazit tak na 38,5. Jinak ji vubec nic nebylo, normalne jedla a byla vesela. Horecky trvaly 3 dny a 4.den se objevilo malinko pupinku kolem pupiku, ty trvaly do dalsiho dne a pak zmizely. U druhe dcerky - take v 8 mesicich, teploty ale jen 38,3-38,5 po odectu v zadecku, pritom hlava ji uplne horela. Mozna jsem uz umela lepe srazet teplotu (davam sirup a mnozstvi pocitam presne dle hmotnosti ditete, ne podle udaje na obale - mam to takto potvrzeno od doktoru). Mala byla ovsem obzvlaste protivna, uplakana, chtela se jen nosit, kojit a hodne spala. Pak zase 4.den pupinky, ale ty jsem hledala skoro lupou. Bylo jich trochu za ousky, mezi obocim, par ve vlaskach a tu a tam po telicku. Kdybych je ale nehledala, skoro bych o nich nevedela. Tak se s detickami drzte, nejhorsi je ta nervozita na zacatku. Ale kdyz jinak doteti nic neni, jen hicuje, tak bych to videla na sestku...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Šestá nemoc.cz
Kontakty