Úvod Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá dětská nemoc neboli exanthema subitum či roseola infantum je virové infekční onemocnění způsobené lidským herpesvirem 6 (HHV6). Šesté nemoci se také říká „spalničky nemluvňat“, protože ji obvykle dostávají děti ve věku 6 měsíců až 2 let. Virus se nejčastěji přenáší slinami od dalších členů rodiny nebo vzduchem. Šestá nemoc je běžné virové onemocnění, které nepředstavuje velké nebezpečí. Průměrná inkubační doba (tj. doba od nákazy k propuknutí prvních příznaků nemoci), je deset dnů.  Po uzdravení šesté nemoci nastává trvalá imunita, to znamená, že se v dalším průběhu života již neopakuje.

Šestá nemoc a její příznaky

  • Náhlá a vysoká horečka (u dětí do tří let).
  • Snížená chuť k jídlu.
  • U některých dětí se objeví průjem.
  • Mírné příznaky nachlazení (slabý kašel, vodnatá rýma).
  • Podrážděnost, ospalost, nezájem o hry.
  • Ojediněle zduřelé podčelistní či šíjové uzliny.
  • Později výsev červené vyrážky na trupu, která má tendenci se rozšířit na paže, krk a nohy. Na rozdíl od páté nemoci většinou nebývá vyrážka na obličeji.

Šestá nemoc začíná obvykle vysokou horečkou, která trvá 3-5 dnů. Po pěti dnech horečka klesá stejně rychle, jako se objevila. S vymizením jednoho příznaku (horečky), se však objeví druhý typický příznak této nemoci v podobě kožní vyrážky. Právě pro tuto zarudlou vyrážku bývá šestá nemoc zaměňována se spalničkami či zarděnkami. Projevem nemoci je i zánět hltanu a mírné zduření krčních a šíjových uzlin. Skvrnitá a lehce vystupující červená vyrážka se nejprve objeví na trupu a pak se obvykle rozšíří na paže, krk a nohy. Vyrážka mizí během několika hodin až dní. Jakmile se úplně vytratí, přestává být dítě nakažlivé a může se vrátit do kolektivu dětí.


Diskuse (102 komentářů)

dita, (02. 08. 2013 10:23) Reagovat
Dobrý den. Tak malej jí má tedka. Ale horečky nemá, jen vyrážku. Chci se zeptat jak je to s kouoáním, když jsou tedka ty vedra, může venku na zahrádce v bazénku, když mu dávám vodu z vodovodu? A jak je to s nákazou? O víkendu máme jít na pouť s kamarádkou, tak aby to od něho nechytl. Nic mu není jen ta vyrážka
dita, (02. 08. 2013 10:25) Reagovat
Tak na těhotné mě dr. upozorňovala, ať jim vyhýbáme
Eliška, (12. 05. 2014 12:11) Reagovat
Tak to byla naše první velká nemoc. Byla jsem z toho hodně vystreslá, strašně jsem se o naší holčičku bála, i když mě doktorka uklidňovala. Prožívala jsem to o to hůř, že jsem do té doby o šesté nemoci neslyšela.
veronika, (30. 05. 2014 09:06) Reagovat
Prave pravdepodobne prodelava sestou nemoc moje 7mesicni dcera.Zajimalo by me zda ji muze chytnout i moje 3leta ktera ji jako miminko neprodelala.
Natálie, (09. 06. 2014 09:39) Reagovat
My jí teď úspěšně máme za sebou. Ještě, že jsme si jí odbyly, než přišlo tohle horko, to by bylo ještě horší. Dva dny jsme měli dost vysoký teploty. Hrozně jsem se o malou bála.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Šestá nemoc.cz
Kontakty