Šestá nemoc, co to vlastně je?
Šestá dětská nemoc neboli exanthema subitum či roseola infantum je virové infekční onemocnění způsobené lidským herpesvirem 6 (HHV6). Šesté nemoci se také říká „spalničky nemluvňat“, protože ji obvykle dostávají děti ve věku 6 měsíců až 2 let. Virus se nejčastěji přenáší slinami od dalších členů rodiny nebo vzduchem. Šestá nemoc je běžné virové onemocnění, které nepředstavuje velké nebezpečí. Průměrná inkubační doba (tj. doba od nákazy k propuknutí prvních příznaků nemoci), je deset dnů. Po uzdravení šesté nemoci nastává trvalá imunita, to znamená, že se v dalším průběhu života již neopakuje.
Šestá nemoc a její příznaky
- Náhlá a vysoká horečka (u dětí do tří let).
- Snížená chuť k jídlu.
- U některých dětí se objeví průjem.
- Mírné příznaky nachlazení (slabý kašel, vodnatá rýma).
- Podrážděnost, ospalost, nezájem o hry.
- Ojediněle zduřelé podčelistní či šíjové uzliny.
- Později výsev červené vyrážky na trupu, která má tendenci se rozšířit na paže, krk a nohy. Na rozdíl od páté nemoci většinou nebývá vyrážka na obličeji.
Šestá nemoc začíná obvykle vysokou horečkou, která trvá 3-5 dnů. Po pěti dnech horečka klesá stejně rychle, jako se objevila. S vymizením jednoho příznaku (horečky), se však objeví druhý typický příznak této nemoci v podobě kožní vyrážky. Právě pro tuto zarudlou vyrážku bývá šestá nemoc zaměňována se spalničkami či zarděnkami. Projevem nemoci je i zánět hltanu a mírné zduření krčních a šíjových uzlin. Skvrnitá a lehce vystupující červená vyrážka se nejprve objeví na trupu a pak se obvykle rozšíří na paže, krk a nohy. Vyrážka mizí během několika hodin až dní. Jakmile se úplně vytratí, přestává být dítě nakažlivé a může se vrátit do kolektivu dětí.