Úvod Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá dětská nemoc neboli exanthema subitum či roseola infantum je virové infekční onemocnění způsobené lidským herpesvirem 6 (HHV6). Šesté nemoci se také říká „spalničky nemluvňat“, protože ji obvykle dostávají děti ve věku 6 měsíců až 2 let. Virus se nejčastěji přenáší slinami od dalších členů rodiny nebo vzduchem. Šestá nemoc je běžné virové onemocnění, které nepředstavuje velké nebezpečí. Průměrná inkubační doba (tj. doba od nákazy k propuknutí prvních příznaků nemoci), je deset dnů.  Po uzdravení šesté nemoci nastává trvalá imunita, to znamená, že se v dalším průběhu života již neopakuje.

Šestá nemoc a její příznaky

  • Náhlá a vysoká horečka (u dětí do tří let).
  • Snížená chuť k jídlu.
  • U některých dětí se objeví průjem.
  • Mírné příznaky nachlazení (slabý kašel, vodnatá rýma).
  • Podrážděnost, ospalost, nezájem o hry.
  • Ojediněle zduřelé podčelistní či šíjové uzliny.
  • Později výsev červené vyrážky na trupu, která má tendenci se rozšířit na paže, krk a nohy. Na rozdíl od páté nemoci většinou nebývá vyrážka na obličeji.

Šestá nemoc začíná obvykle vysokou horečkou, která trvá 3-5 dnů. Po pěti dnech horečka klesá stejně rychle, jako se objevila. S vymizením jednoho příznaku (horečky), se však objeví druhý typický příznak této nemoci v podobě kožní vyrážky. Právě pro tuto zarudlou vyrážku bývá šestá nemoc zaměňována se spalničkami či zarděnkami. Projevem nemoci je i zánět hltanu a mírné zduření krčních a šíjových uzlin. Skvrnitá a lehce vystupující červená vyrážka se nejprve objeví na trupu a pak se obvykle rozšíří na paže, krk a nohy. Vyrážka mizí během několika hodin až dní. Jakmile se úplně vytratí, přestává být dítě nakažlivé a může se vrátit do kolektivu dětí.


Diskuse (102 komentářů)

hanca, (30. 06. 2011 18:57) Reagovat
akorat bych se chtela zeptat jestli se muze mezi jiny deti nebo se musi byt doma to mi doktor nerek
Zuzka, (06. 07. 2011 11:44) Reagovat
I u nás se tato nemoc objevila. Máme 10ti měsíčního chlapečka Lukáška.Nejdřív vysoké teploty, které jen těžko jdou snížit. Kombinovala jsem čípky Nurofen a Paralen po 3 hodinách. Pak se ojevil průjem, který prý právě čípky vyvolávají. Takže jsme nasadili sirup, ale ten děti většinou plyvají. Je důležité vědět, že pokuď je teplota nad 39°C, měl by se podávat miminku Diazepam (prevence proti svalové křeči!)po 6ti hodinách. Po 3 dnech se osypal skoro na celém tělíčku. Ještě je trochu mrzutý, ale už je to oproti předchozím dnům pohodička. Ještě nechce tolik baštit jako dřív, ale něco sní. Děti musí hlavně hodně pít a měli by sníst nějaké ovoce! Mezi děti nesmí do doby, než ustoupí vyrážka, protože je to onemocnění virové!!!Všem hodně trpělivosti a brzké uzdravení!!!
Gabina, (10. 07. 2011 17:12) Reagovat
Take mame 6nemoc od čtvrtka teploty 39,3 nepapame jen pijem prujem mame teké.Momentalně držíme dietu.Dnes je neděle a jsme bez teploty.6nemoc to je hruza už aby byla zanama.
Jana H., (25. 11. 2011 19:51) Reagovat
Ovoce by se u seste nemoci melo vynechat. Pomuze to urychlit hojeni vyrazky. To stejne paprika, rajce. Po ustoupeni vyrazky prvni den banan, pak se muze ovoce znovu zaradit do jidelnicu. Samozrejme po dobu vyrazky zadne koupani.
Radka, (17. 08. 2011 06:32) Reagovat
Dobré ránko :-) máme desetiměsíční holčičku a stejný průběh, tři dny vysoké horečky a další den na to vyrážka ale i trochu v obličeji, přitom píšou že v obličeji se nevyskytuje..má s tím někdo podobnou zkušenost? Zajímalo by mě odkud se ten virus bere...starší dcera měla to samé v kojeneckém věku...že by ode mě? :-? Trpím na opary...(měla jsem opar v těhotenství jak u starší dcery tak u mladší taky)Jen aby byla už v pořádku :sigh: :roll:
Lacky, (28. 08. 2011 13:21) Reagovat
ahoj je nám 7m a prodělali jsme 6 nemoc, kvůli horečkám kolem 40 jsme bohužel zažili i febrilní křeč kvůli které jsme byli v nemocnici. Vyrážka se nám objevila nejvíc v obličeji, pak na hrudníčku a druhý den i na rukou a zádech. Zmizla do 3 dnů. Takže taky nechápu, že píší že né v obličeji a my tam měli nejvíc toho. Přeju všem které si to prožívají ať vydrží ten pohled na apatické miminka a zvládnou to!
anet, (30. 08. 2011 09:50) Reagovat
Ahoj, minulý týden si naše 9 měsíční Barunka prodělala 6. nemoc. Teplota 38-40 5 dní (léky moc nepomáhaly - tzn. zábaly, no radost), nakonec vyrážka hlavně v obličeji. Za dva dny bylo po ní, za celý ten dlouhý týden ale bylo málem i po mně :-) už to máme za sebou, ale bylo to náročné, všem přeji zdravá a usměvavá miminka.
Jana, (31. 10. 2011 13:18) Reagovat
Mám dotaz,zda má někdo zkušenost s šestou nemocí v této podzimní době.. četla jsem,že se vyskytuje na jaře,snad v létě.Děkuji za odpověď.
Nada, (04. 11. 2011 14:07) Reagovat
náš syn má 21měsíců,a zrovna ted si tou nemocí procházíme,je to hruza,naštestí už máme za sebou horečky,
Jana, (04. 11. 2011 20:59) Reagovat
My jí také zrovna máme. Tři dny horečka, včera trochu průjem a dnes se mu objevila vyrážka (zatím na bříšku a zádech), malej je dost protivnej a dnes byl hodně unavenej a nechtěl moc jíst. Snad už mu bude brzo líp.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Šestá nemoc.cz
Kontakty