Úvod Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá dětská nemoc neboli exanthema subitum či roseola infantum je virové infekční onemocnění způsobené lidským herpesvirem 6 (HHV6). Šesté nemoci se také říká „spalničky nemluvňat“, protože ji obvykle dostávají děti ve věku 6 měsíců až 2 let. Virus se nejčastěji přenáší slinami od dalších členů rodiny nebo vzduchem. Šestá nemoc je běžné virové onemocnění, které nepředstavuje velké nebezpečí. Průměrná inkubační doba (tj. doba od nákazy k propuknutí prvních příznaků nemoci), je deset dnů.  Po uzdravení šesté nemoci nastává trvalá imunita, to znamená, že se v dalším průběhu života již neopakuje.

Šestá nemoc a její příznaky

  • Náhlá a vysoká horečka (u dětí do tří let).
  • Snížená chuť k jídlu.
  • U některých dětí se objeví průjem.
  • Mírné příznaky nachlazení (slabý kašel, vodnatá rýma).
  • Podrážděnost, ospalost, nezájem o hry.
  • Ojediněle zduřelé podčelistní či šíjové uzliny.
  • Později výsev červené vyrážky na trupu, která má tendenci se rozšířit na paže, krk a nohy. Na rozdíl od páté nemoci většinou nebývá vyrážka na obličeji.

Šestá nemoc začíná obvykle vysokou horečkou, která trvá 3-5 dnů. Po pěti dnech horečka klesá stejně rychle, jako se objevila. S vymizením jednoho příznaku (horečky), se však objeví druhý typický příznak této nemoci v podobě kožní vyrážky. Právě pro tuto zarudlou vyrážku bývá šestá nemoc zaměňována se spalničkami či zarděnkami. Projevem nemoci je i zánět hltanu a mírné zduření krčních a šíjových uzlin. Skvrnitá a lehce vystupující červená vyrážka se nejprve objeví na trupu a pak se obvykle rozšíří na paže, krk a nohy. Vyrážka mizí během několika hodin až dní. Jakmile se úplně vytratí, přestává být dítě nakažlivé a může se vrátit do kolektivu dětí.


Diskuse (102 komentářů)

Pavla, (09. 03. 2012 20:18) Reagovat
Máme 18 měsíčního syna. Od pondělí od večera měl teplotu. Nejvyšší teplota byla většinou ráno 38,2-38,5. Po nurofenu to kleslo. Přes den měl 37,2-37,5, ale v noci hořel. Jinak měl vcelku normální chování, více pil a chvílemi byl mrzutější, ospalejší. Ve čtvrtek ráno měl 39, tak jsme navštívili paní doktorku. Naordinovala nám střídat paralen-nurofen, pokud teploty nebudou klesat a 1/2 dithiadenu v poledne a večer před spaním do soboty. Spal od 10,30h až do 14h, což nebývá. Spává přes den 1h dopoledne nebo 1h dopoledne a 1h odpoledne, jak kdy. Dnes ráno (pátek) úplně bez teploty, večer (pátek) v 18,30h 37,2 - všechny teploty měřeny v podpaží, se obejvilo pár pupínků na břiše a zádech. Přes den byl mrzutější. V pondělí jdeme na kontrolu.
Miška, (24. 03. 2012 20:22) Reagovat
Také právě proděláváme šestou nemoc, Miškovi je 13měsíců, začla vysokými horečkami, průjmem, nechutensvím, malej byl mrzutej! Střídali jsme Nurofen/Paralen, ale první dva dny jsme museli dělat i zábaly. Octový zábal na nožky je super !!! Teď už ustupuje, čekáme na vyrážku .... zažila jsem již u dcerky, ta ji měla ale krátce po půl roce! Je to zoufalé, hlavně ty horečky, ale chce to trpělivost ... jsem ráda, že už se neopakuje !!!!
DANIELA, (23. 05. 2012 04:54) Reagovat
také jsme ji už prodělali - v roce. Ještě, že je to za námi.
Pavlína, (06. 06. 2012 13:22) Reagovat
I naše 10 měsíční malá má za sebou několikadenní vysoké teploty, po nich následoval asi zatím denní průjem, nechuť k jídlu a dnes se nám osypala, ovšem podle informací psaných zde nahoře to nemělo být na hlavičce a naše malá má osypaný především obličej a celou hlavu. Lehce na rukou a po těle. Je to tedy taky šestá nemoc? Včera jsme byli u Dr. a o šesté nemoci nemluvila. Nic nám nedala a jen pokud by přetrvávaly teploty, tak srážet.
sheilaOL, (29. 06. 2012 05:49) Reagovat
Tak mi tím procházíme právě teď. Mála Rose má už 4tý den vysoké horečky, měli jsme i 40.1 takže fakt mazec! Srážíme to koupelí, čípky a Nurofen sirupem, ale i tak nejdeme níž jak pod 38.9 takže je to velice nepříjemné, hlavně pro malou. Dnes je to 4tý den a malá se začíná osipávat, tak si říkám že už máme snad to nejhorší za sebou! Nejhorší jsou ty horečky, z těch 40.1 jsem byla fakt na nervy a nešlo to nějak moc srazit, fakt jsem se o ni bála. Teď je po koupeli a spinká. Až se probudí tak jí snad bude lépe. Už aby to bylo za námi!!! Každému kdo toto prodělává přeji hodně sil, pevné nervy a brzské uzdravení pro vaše drobečky!!!!
Jana Č., (15. 08. 2012 10:56) Reagovat
Píši svůj příběh, protože podobný jsem tu nenašla a asi by jste to měli vědět. Syn v 6 měsíci prodělal 6 nemoc, průběh stejný jako tady všichni píšete. Byli jsme i v Litoměřicích na pohotovosti, protože se nám to nezdálo. Potvrdili 6 nemoc. Jenže z nějakého důvodu se nemoc nedoléčila,kvůli nasazeným antibiotikum. Synovi jsou už 4 roky a až teď jsme na to přišli, vir mu zůstal v játrech a dělá pěkné neplechy. Po celém těle má vyrážku podobnou atopickému ekzému. Masti s kortikosteroidama to na chvilku potlačí,ale ve skutečnosti zhorší. Měl to vždy jen na nožičkách, ale tohle léto mu to vylezlo až do obličeje a nesmírně trpí (3,5 roku!). Škrábe se do krve, i v noci ze spaní, má oslabenou imunitu a trpí velkými výbuchy vsteku, zhoršuje se to i po některých potravinách. Nikdo to z doktorů neřešil, každej doktor si myslel, že je to ekzem. Nikdo nedělal krevní testy. Jsem poučena, nenechám si nic nakukat od doktorů. Chci jistotu ne jejich "asi". Přeji vám všem zdravé děti. Jana
Iveta, (14. 09. 2012 11:20) Reagovat
Milá Jani, děkujeme za tvůj příspěvek, to mě opravdu mrzí, že to má malej takhle. Snad se to do budoucna spravý a nebude tím trpět celý život. Nám naštěstí doktorka dělala CRP(ani sama přesně nevím co to je) test. Prostě dívala se na krev. Tak snad by zavčas vše podchytili. Tak se držte.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Šestá nemoc.cz
Kontakty