Úvod Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá dětská nemoc neboli exanthema subitum či roseola infantum je virové infekční onemocnění způsobené lidským herpesvirem 6 (HHV6). Šesté nemoci se také říká „spalničky nemluvňat“, protože ji obvykle dostávají děti ve věku 6 měsíců až 2 let. Virus se nejčastěji přenáší slinami od dalších členů rodiny nebo vzduchem. Šestá nemoc je běžné virové onemocnění, které nepředstavuje velké nebezpečí. Průměrná inkubační doba (tj. doba od nákazy k propuknutí prvních příznaků nemoci), je deset dnů.  Po uzdravení šesté nemoci nastává trvalá imunita, to znamená, že se v dalším průběhu života již neopakuje.

Šestá nemoc a její příznaky

  • Náhlá a vysoká horečka (u dětí do tří let).
  • Snížená chuť k jídlu.
  • U některých dětí se objeví průjem.
  • Mírné příznaky nachlazení (slabý kašel, vodnatá rýma).
  • Podrážděnost, ospalost, nezájem o hry.
  • Ojediněle zduřelé podčelistní či šíjové uzliny.
  • Později výsev červené vyrážky na trupu, která má tendenci se rozšířit na paže, krk a nohy. Na rozdíl od páté nemoci většinou nebývá vyrážka na obličeji.

Šestá nemoc začíná obvykle vysokou horečkou, která trvá 3-5 dnů. Po pěti dnech horečka klesá stejně rychle, jako se objevila. S vymizením jednoho příznaku (horečky), se však objeví druhý typický příznak této nemoci v podobě kožní vyrážky. Právě pro tuto zarudlou vyrážku bývá šestá nemoc zaměňována se spalničkami či zarděnkami. Projevem nemoci je i zánět hltanu a mírné zduření krčních a šíjových uzlin. Skvrnitá a lehce vystupující červená vyrážka se nejprve objeví na trupu a pak se obvykle rozšíří na paže, krk a nohy. Vyrážka mizí během několika hodin až dní. Jakmile se úplně vytratí, přestává být dítě nakažlivé a může se vrátit do kolektivu dětí.


Diskuse (102 komentářů)

Nada, (05. 11. 2011 20:11) Reagovat
JJ PŘESNE TAK PROTIVNEJ,NECHTEL JIST,A PRŮJEM TO JSME MĚLY TAKY,DNES UŽ NÁM VYRÁŽKA ZMIZELA,TAK JE TO ZA NAMA
Adrien, (25. 11. 2011 17:01) Reagovat
:-) take jsme jiprodelali 5dni sme meli horecky 40tky hnus :lol: zabaly cipky ibuprofen no hruza u 9mesicni holcicky a ted seme osypala jeto děs!!!nikomu to nepreju strasna bezmoc chudček mala celinkou sem ji vypusinkovala :lol:
Bajcurka, (15. 01. 2012 20:12) Reagovat
Tak my to asi prave prodelavame. Mame 8 mesicni dcerku. Ma 4 den nad 38, velke naladove vykyvy a to od uplne pohody az po hystericky plac. Moc neji, ale za to mi prijde, ze je ziznivejsi jak obvykle. Ode dneska ma prujem, tak doufam, ze zitra teploty ustoupi a naskoci ji vyrazka. Urcite to pro nas vsechny bude velka uleva a ja se mozna i vyspim :D
Bajcurka, (16. 01. 2012 07:40) Reagovat
Tak prdlajs, vubec jsem se nevyspala. Co hodinu byla vzhuru, plakala, alespon uz nemame teplotu. Po pupinku ani zminka, ale to se vsechno muze jeste otocit. Jo jo, chce to pevny nervy :roll:
Marky, (16. 01. 2012 13:20) Reagovat
Tak aspon, že máte za sebou ty horečky i kdyby to neměla bejt šestá nemoc
Lila, (26. 02. 2012 21:26) Reagovat
zdravim, maly ma 3 dni horucky...neviem ci je to z prerezavania stoliciek, alebo 6 nemoc. Nema ani rymu ani kasel ani zdurene uzliny. Moze to byt i tak 6 nemoc?
Mirka, (01. 03. 2012 22:19) Reagovat
Syn prodělal 6 nemoc když mu bylo asi 5 a skoro nic mu nebylo,zato dcerka rok a 3 měsíce ji má právě teď.Můžu říct že má všechny příznaky o kterých se píše,ale nejhorší nebyly horečky ,ale to nechutenctví a k tomu průjem.Za 10 dní zhubla tak že ji lezly až žebra.Neměla chudinka ani 8 kilo.Teď když už nemoc ustupuje tak začína zase víc jíst a je i veselejší.Už bych to nechtěla znovu zažit.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Šestá nemoc.cz
Kontakty