Úvod Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá dětská nemoc neboli exanthema subitum či roseola infantum je virové infekční onemocnění způsobené lidským herpesvirem 6 (HHV6). Šesté nemoci se také říká „spalničky nemluvňat“, protože ji obvykle dostávají děti ve věku 6 měsíců až 2 let. Virus se nejčastěji přenáší slinami od dalších členů rodiny nebo vzduchem. Šestá nemoc je běžné virové onemocnění, které nepředstavuje velké nebezpečí. Průměrná inkubační doba (tj. doba od nákazy k propuknutí prvních příznaků nemoci), je deset dnů.  Po uzdravení šesté nemoci nastává trvalá imunita, to znamená, že se v dalším průběhu života již neopakuje.

Šestá nemoc a její příznaky

  • Náhlá a vysoká horečka (u dětí do tří let).
  • Snížená chuť k jídlu.
  • U některých dětí se objeví průjem.
  • Mírné příznaky nachlazení (slabý kašel, vodnatá rýma).
  • Podrážděnost, ospalost, nezájem o hry.
  • Ojediněle zduřelé podčelistní či šíjové uzliny.
  • Později výsev červené vyrážky na trupu, která má tendenci se rozšířit na paže, krk a nohy. Na rozdíl od páté nemoci většinou nebývá vyrážka na obličeji.

Šestá nemoc začíná obvykle vysokou horečkou, která trvá 3-5 dnů. Po pěti dnech horečka klesá stejně rychle, jako se objevila. S vymizením jednoho příznaku (horečky), se však objeví druhý typický příznak této nemoci v podobě kožní vyrážky. Právě pro tuto zarudlou vyrážku bývá šestá nemoc zaměňována se spalničkami či zarděnkami. Projevem nemoci je i zánět hltanu a mírné zduření krčních a šíjových uzlin. Skvrnitá a lehce vystupující červená vyrážka se nejprve objeví na trupu a pak se obvykle rozšíří na paže, krk a nohy. Vyrážka mizí během několika hodin až dní. Jakmile se úplně vytratí, přestává být dítě nakažlivé a může se vrátit do kolektivu dětí.


Diskuse (102 komentářů)

andrea, (23. 08. 2012 17:27) Reagovat
my prave prochazime 6 nemoci malej ma 11mesicu hotreckoval nejedl a ani nepil jen trohu po lzickach dnes je to 4den a vyrazila se vyraska po celem tele teploty uz nema prosim muzete mi nekdo odpovedet za jak dlouho mu vyrazka zmizi dekuji :lol:
Iveta, (14. 09. 2012 11:16) Reagovat
No jak to tak čtu, tak u nás je to opravdu stejné. Taky jsme si mysleli, že je to od zubů.Malej 8.měsíců měl 4dny horečky, dnes v noci se několikrát vzbudil a nakonec ráno vyrážka. Týden byl opravdu šílený, nejsem zvyklá, že brečí a je protivnej,ale tentokrát to tak bylo. Snad už bude brzy po vyrážce a malej bude zase ok. Tak se držte je to o nervy,ale musíme vydržet-proto jsme matky. Jo taky mi o tom řekla kamoška, tak jsem byla trochu připravená a čekala kdy vypukne vyrážka abysme věděli o co jde. ;-)
Veronika, (17. 10. 2012 10:38) Reagovat
Já mám také malé miminko, ale dokud kamarádky dítko neonemocnělo, také jsem vůbec nevěděla, že něco takového jako šestá nemoc existuje.
Patricie, (11. 02. 2013 16:13) Reagovat
A to je u malých dětí šestá nemoc tak vzácná? Já jsem vždycky (i než jsem měla dítě), věděla, o co jde, ale právě se setkávám ve svém okolí s tím že hodně lidí vůbec neví, o co jde.
Blanka, (12. 07. 2013 06:26) Reagovat
Já jsem také donedávna nevěděla o šesté nemoci, a to mám dvouleté dítě. To bych se asi pořádně vystresovala, kdyby najednou dostala malá velké teploty a já nevěděla, čím je to způsobené.
ferda, (17. 09. 2012 18:45) Reagovat
včera nám začla šestá nemoc,taky předcházela horečka a myslela jsem,že je to k zoubkům.Používala některá z Vás nějakou antiseptickou mast,nebo tekutý pudr?
Zuzka, (14. 01. 2013 17:07) Reagovat
můžou k takovému dítěti těhotné
Zuzka, (14. 01. 2013 17:08) Reagovat
můžou k takovému dítěti těhotné :D
Hedvika, (13. 03. 2013 11:16) Reagovat
Asi jo...Vždyť to přeci není nakažlivé a už vůbec ne na dospělého člověka.
Monika, (23. 04. 2013 04:40) Reagovat
Nevím, jak je to u dospělých, ale u dětí to asi nakažlivé je, když je to infekční ne?
Helena, (20. 05. 2013 10:33) Reagovat
Samozřejmě, je to infekční nemoc.
Zdeňka, (09. 07. 2013 08:53) Reagovat
Nevím, jak to je s těmi těhulkami, ale někdo výše v příspěvcích psal, že by k dětem majím šestou nemoc neměli mít přístup těhule, mohl by se nakazit jejich plod. Jak je to ale vážné, když se tak stane, to nevím.
Petra, (05. 03. 2014 13:34) Reagovat
Abych byla upřímná. Trochu mě to děsí. Jsem v pátém měsíci těhotenství a kolem mě jsou samé mladé maminky s miminky. Hodně se s nimi vídám, tak doufám, že žádné z nich neonemocní a nenakazí mě. Snažím se být opatrná, ale zase si říkám, že člověk se nemůže zavřít na celé těhotenství doma a doufat, že si ho nic nenajde. Ta snad bude vše dboré.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Šestá nemoc.cz
Kontakty