Úvod Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá dětská nemoc neboli exanthema subitum či roseola infantum je virové infekční onemocnění způsobené lidským herpesvirem 6 (HHV6). Šesté nemoci se také říká „spalničky nemluvňat“, protože ji obvykle dostávají děti ve věku 6 měsíců až 2 let. Virus se nejčastěji přenáší slinami od dalších členů rodiny nebo vzduchem. Šestá nemoc je běžné virové onemocnění, které nepředstavuje velké nebezpečí. Průměrná inkubační doba (tj. doba od nákazy k propuknutí prvních příznaků nemoci), je deset dnů.  Po uzdravení šesté nemoci nastává trvalá imunita, to znamená, že se v dalším průběhu života již neopakuje.

Šestá nemoc a její příznaky

  • Náhlá a vysoká horečka (u dětí do tří let).
  • Snížená chuť k jídlu.
  • U některých dětí se objeví průjem.
  • Mírné příznaky nachlazení (slabý kašel, vodnatá rýma).
  • Podrážděnost, ospalost, nezájem o hry.
  • Ojediněle zduřelé podčelistní či šíjové uzliny.
  • Později výsev červené vyrážky na trupu, která má tendenci se rozšířit na paže, krk a nohy. Na rozdíl od páté nemoci většinou nebývá vyrážka na obličeji.

Šestá nemoc začíná obvykle vysokou horečkou, která trvá 3-5 dnů. Po pěti dnech horečka klesá stejně rychle, jako se objevila. S vymizením jednoho příznaku (horečky), se však objeví druhý typický příznak této nemoci v podobě kožní vyrážky. Právě pro tuto zarudlou vyrážku bývá šestá nemoc zaměňována se spalničkami či zarděnkami. Projevem nemoci je i zánět hltanu a mírné zduření krčních a šíjových uzlin. Skvrnitá a lehce vystupující červená vyrážka se nejprve objeví na trupu a pak se obvykle rozšíří na paže, krk a nohy. Vyrážka mizí během několika hodin až dní. Jakmile se úplně vytratí, přestává být dítě nakažlivé a může se vrátit do kolektivu dětí.


Diskuse (102 komentářů)

petersButt, (12. 05. 2016 02:05) Reagovat
Google chrome logo 666 http://de-edapotheke.com/blog/wp-content/uploads/2016/05/google666.jpg
Jana, (24. 09. 2017 12:51) Reagovat
Myslim, ze se holky zbytecne bojite samotne horecky. Horecka je jen obranna reakce tela na virozu. Muj 15 mesicni syn mel ted tri dny horecky 39-40 a ted ma vyrazku. Horecku jsem mu nesrazela. Bylo zrejme, ze ho nic neboli a kdyz mel horecku, tak polehaval a odpocival. A jeho telicko mohlo bojovat s virem. Kdybych mu ji srazila, tak pookreje a zacne behat.... Pravda, je to uz ctvrte dite, takze jsem na horecky zvykla. U prvniho bych se asi taky vice bala.
Klára, (07. 02. 2018 18:04) Reagovat
Dámy v klidu, na to že se jedná o nemoc u malých dětí, syn dostal v 9 letech. :-)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Šestá nemoc.cz
Kontakty