Úvod Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá dětská nemoc neboli exanthema subitum či roseola infantum je virové infekční onemocnění způsobené lidským herpesvirem 6 (HHV6). Šesté nemoci se také říká „spalničky nemluvňat“, protože ji obvykle dostávají děti ve věku 6 měsíců až 2 let. Virus se nejčastěji přenáší slinami od dalších členů rodiny nebo vzduchem. Šestá nemoc je běžné virové onemocnění, které nepředstavuje velké nebezpečí. Průměrná inkubační doba (tj. doba od nákazy k propuknutí prvních příznaků nemoci), je deset dnů.  Po uzdravení šesté nemoci nastává trvalá imunita, to znamená, že se v dalším průběhu života již neopakuje.

Šestá nemoc a její příznaky

  • Náhlá a vysoká horečka (u dětí do tří let).
  • Snížená chuť k jídlu.
  • U některých dětí se objeví průjem.
  • Mírné příznaky nachlazení (slabý kašel, vodnatá rýma).
  • Podrážděnost, ospalost, nezájem o hry.
  • Ojediněle zduřelé podčelistní či šíjové uzliny.
  • Později výsev červené vyrážky na trupu, která má tendenci se rozšířit na paže, krk a nohy. Na rozdíl od páté nemoci většinou nebývá vyrážka na obličeji.

Šestá nemoc začíná obvykle vysokou horečkou, která trvá 3-5 dnů. Po pěti dnech horečka klesá stejně rychle, jako se objevila. S vymizením jednoho příznaku (horečky), se však objeví druhý typický příznak této nemoci v podobě kožní vyrážky. Právě pro tuto zarudlou vyrážku bývá šestá nemoc zaměňována se spalničkami či zarděnkami. Projevem nemoci je i zánět hltanu a mírné zduření krčních a šíjových uzlin. Skvrnitá a lehce vystupující červená vyrážka se nejprve objeví na trupu a pak se obvykle rozšíří na paže, krk a nohy. Vyrážka mizí během několika hodin až dní. Jakmile se úplně vytratí, přestává být dítě nakažlivé a může se vrátit do kolektivu dětí.


Diskuse (102 komentářů)

Alena, (26. 07. 2010 21:00) Reagovat
Naší 11ti měsíční Nelince dnes paní doktorka také zjistila šestou nemoc :cry: a to při první návštěvě konstatovala chřipku (malá dost kašlala a soplila, lezly jí ale i 3 zoubky).Pak 4 dny teploty kolem 38,5, 5.den nic a 6.den se osypala červenými flíčky na zádech, bříšku a za krkem. Ten den jsme opět navštívili doktorku a při pohledu na její telíčko hned konstatovala 6.nemoc a proto prý ty horečky předtím. Ničím to ale prý nemáme mazat, že ji to nesvědí. Snad bude za 2 dny zdravá :roll:
Alena, (26. 07. 2010 21:08) Reagovat
jinak ty horečky jsme měly taky zrovna v tropických vedrech, takže nic příjemného, ale nebyly až tak vysoké tak jsme je sráželi chladnou koupelí, zábalem a Panadolem. Byla uplakaná, protivná, nic jí nebavilo ... teď, co se objevila vyrážka je už Neli docela v pohodě.
Věrka, (27. 07. 2010 19:49) Reagovat
tak jak to tu pročítám tak trošičku doufám že ji máme i my. Martínek v sobotu byl uplně v pohodě, dělal blbiny, běhal, pohoda. Noc byla neklidná a do rána horečka 39. Navíc jsme zrovna byli na slovensku u švagrové, takže rychlovka uprk domů abych mu mohla střídat léky na horečku která neklesala a neklesla dodneška. V pondělí dr na něm nic nenašla, jen to že má průjem a horečku a teda trošku chycené ouškoa hlavně že mu lezou zuby. nateklé dásně. Horečka se nedaří srazit kdyby co bylo, mám pocit že snad nic nezabírá. nechce jíst, pít naštěstí pije. Zítra jdu dobrovolně k dr znova a jsem zvědavá co se dozvím. Jen se modlím aby jsme třeba neskončili v nemocnici
Tereza, (28. 07. 2010 10:37) Reagovat
Naše malá měla od páteční noci teploty, nic jiného ktomu, takže jsem si myslela že to patří k zoubkum, ale když teplota pořád neklesala, navštívili jsme doktorku, která nám řekla, že má malá angínu a nasadila antibiotika ospen, teploty zmizely a druhý den vyskočila vyrážka na hrudníčku která se postupně přesouvala až na záda a za krček. Opět jsme navštívili doktorku, která řekla že má malá šestou nemoc, a nasadila nám prášky na zklidnění, k tomu všemu malá vůbec nejedla, neměla zájem o hračky, celé dny a noci probrečela a nic jí nebavilo. nakonec ještě dostala velký průjem, který trval jen 1den. teď čekám a doufám že šestá nemoc brzy zmizí a Janičce bude dobře. :roll:
Věrka, (28. 07. 2010 14:33) Reagovat
tak my byli u dr dneska. malý taky dostal Ospen s tím že má neapuchlý krček a to je důvod nejezení. Teploty taky zmizeli, ne uplně, ale nejsou už skoro 40 jak byli ještě včera, dnes měl nejvíc 38,2 což je pohoda.Když jsem se jí ptala jestli by to ta 3 nemoc mohla být tak řekla že si myslí že ne, že to spíš bude viroza. tak tedkom čekám co se bude dít, jestli se osypememe a nebo ne. jinak je malý docela protivný, bez zájmu a jídlo vesele dl odmítá. Od neděle pije jen mléko + teda šťávy a čaje
Iva_M, (21. 08. 2010 15:14) Reagovat
Milé maminky,právě si šestou nemoc proděláváme. Malému je 8 měsíců a již druhý den a druhou noc máme horečky. Taky se nám vydraly tři zoubky, tak jsem si nejdřív myslela, že je to k tomu. Začal strašlivě slintat. Celé dva dny jen proplakal, dnes se mu objevila vyrážka po tělíčku a veluký červený flek na jedné tvářičce, taploty pomalu klesají pod 38stupňů a dnes odpoledne přestal ustavičně plakat a je jen hodně mrzutý. Všem maminkám přeju pevné nervy, protože tohle jsou fakt bezmocné a velice únavné chvíle. člověk by si to s nima hned vyměnil, jen at netrpí. Těším se až se zase bude smát a řádit.
Adéla, (15. 08. 2010 08:53) Reagovat
Náš andílek ji asi taky prodělává. 3 dny měl horečky nad 39°C. V pátek přestaly a v sobotu se osypal. Problém je, že to má nejvíc na obličeji, což podle popisu spíš nebývá. Když jsme byly ve čtvrtek s horečkami u doktorky, sdělila jsem jí podezření na šestou nemoc (náhodou jsem o tom před časem četla v Mamince) a ona řekla, že je to hloupost, že už by měl dávno vyrážku a starala se pouze o jeho průjem. Malej se osypal o 2 dny později. A samozřejmě to vyšlo na sobotu. Problém je, že když měl teploty, tak byl normální, smál se, hrál si. Co začala vyrážka, je ospalý, apatický, rozmrzelý, pobrekává. Celý včerejšek prospinkal. No nic, balíme a jedeme na pohotovost. Třeba tam narazíme na někoho schopnějšího, než je naše (naštěstí jen zastupující) doktorka ... :-?
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Šestá nemoc.cz
Kontakty