Úvod Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá dětská nemoc neboli exanthema subitum či roseola infantum je virové infekční onemocnění způsobené lidským herpesvirem 6 (HHV6). Šesté nemoci se také říká „spalničky nemluvňat“, protože ji obvykle dostávají děti ve věku 6 měsíců až 2 let. Virus se nejčastěji přenáší slinami od dalších členů rodiny nebo vzduchem. Šestá nemoc je běžné virové onemocnění, které nepředstavuje velké nebezpečí. Průměrná inkubační doba (tj. doba od nákazy k propuknutí prvních příznaků nemoci), je deset dnů.  Po uzdravení šesté nemoci nastává trvalá imunita, to znamená, že se v dalším průběhu života již neopakuje.

Šestá nemoc a její příznaky

  • Náhlá a vysoká horečka (u dětí do tří let).
  • Snížená chuť k jídlu.
  • U některých dětí se objeví průjem.
  • Mírné příznaky nachlazení (slabý kašel, vodnatá rýma).
  • Podrážděnost, ospalost, nezájem o hry.
  • Ojediněle zduřelé podčelistní či šíjové uzliny.
  • Později výsev červené vyrážky na trupu, která má tendenci se rozšířit na paže, krk a nohy. Na rozdíl od páté nemoci většinou nebývá vyrážka na obličeji.

Šestá nemoc začíná obvykle vysokou horečkou, která trvá 3-5 dnů. Po pěti dnech horečka klesá stejně rychle, jako se objevila. S vymizením jednoho příznaku (horečky), se však objeví druhý typický příznak této nemoci v podobě kožní vyrážky. Právě pro tuto zarudlou vyrážku bývá šestá nemoc zaměňována se spalničkami či zarděnkami. Projevem nemoci je i zánět hltanu a mírné zduření krčních a šíjových uzlin. Skvrnitá a lehce vystupující červená vyrážka se nejprve objeví na trupu a pak se obvykle rozšíří na paže, krk a nohy. Vyrážka mizí během několika hodin až dní. Jakmile se úplně vytratí, přestává být dítě nakažlivé a může se vrátit do kolektivu dětí.


Diskuse (102 komentářů)

Dáša, (16. 08. 2010 17:28) Reagovat
Má dcera Julinka (v září 4r.)měla od středy skoro 40-ti stupňové teploty, které se jen těžce srážely. Ve čtvr. i v pátek jsme byli u lékaře a ten na ni nic neshledal :sad: Prý teploty odezní a nic z toho nebude. Teploty postupně klesaly a já poslala v neděli dcerku s manželem (po poradě s Dr.)na chalupu. Dnes (pondělí) jsem dostala sms, že je Julinka osypaná na hrudníku a zádech. Je trochu posmutnělá, ale jinak v pořádku. Po přečtení všech příspěvků mám pocit, že jde o šestou nemoc. Jen nevím, jestli se mají z chalupy vrátit nebo zůstat na čerstvém vduchu?? :sigh:
Pavča, (16. 08. 2010 18:35) Reagovat
pokud má Tvá dcera šestou nemoc,nechala bych jí na chalupě s tatínkem.My jsme šestou nemoc prodělali v těch největších vedrech a nemohli jsme akorát na sluníčko.Tato nemoc se ničím neléčí a odejde sama :roll: Nám se vyrážka po svou dnech stěhovala po těle :lol: Malá jí měla i na pusince.Tak se mějte hezky a ať se z toho Julinka brzo dostane.
Dáša, (17. 08. 2010 12:54) Reagovat
Moooc děkuji za odpověď ;-) ! Utvrdila jsi mne v tom, co jsem si myslela. Julinka je mé třetí dítě, ale s šestou nemocí "bojujeme" poprvé. Dnes přišla z chalupy sms: vyrážka je pryč a Juli OK! Pavči, měj se krásně a přeji zdravou rodinu :-)
Lenka, (21. 08. 2010 12:29) Reagovat
Tak my ji máme teď. Starší syn ji neměl vůbec a mladší, 10 měsíců měl od úterý teploty přes 39, přesně tři dny a dneska mu vyskákala vyrážka. Takový maličký tečičky, nejdříve na bříšku, teď už i na zádičkách a krčku. I mezi nožkama už se mu objevují. Jsem ráda za 6.nemoc. U staršího, když mu bylo 8 měsíců, jsme si myslely taky, že ji má a na konec se ukázalo, že to byl zánět močových cest až v ledvinách :sad: . Takže do špitálu týden a antibiotika. Nikomu bych to nepřála. Hrozná bezmoc :cry: . Nejhorší je, že člověk neví, co mu je, když má tak šílený teploty.. Takže, když vyskáče vyrážka, tak se hodně uleví.. :roll:
sluncinecko, (11. 09. 2010 16:04) Reagovat
Holky taky právě proděláváme šestou nemoc. Druhej den máme horečky i po odečtu přes 39. Vzdycky nam jen tak hodku zabere cipek nebo nurofen a je to nanovo. Na pohotovosti nám řekli, že je to jen viróza, ale kamarádky mě informovaly..ještě, že je mám 8) 8) crp i vysetreni moce jsme také absolvovali. Ted uzh jen ta vyrazka a at je to za nama :roll:
Linda, (12. 09. 2010 18:31) Reagovat
JJ JSME MEZI VÁMA TAKY,JE NAM 5 A PUL MESICE, TEPLOTY- PORADILI MI,Z EKDYZ NEJDOU SRAZIT TEPLOTY MAM KOMBINOVAT SIRUP A PARALENOVOU SLOZKOU A BRUFENOVOU SLOZKOU,PAK DATE PRCKOVI SIRUP KAZDE TRI HOD,ALE MUSI TO BYT NA STRIDACKU(napr:NUROFEN A PANADOL BABY).TED MAME VYRAZKU-CHUDINKA JI MA I NA OBLICEJI:o(((PLAČE,JE NEVRLÁ A SPÁNEK TAKY NIC MOC.VSEM PREJEME USPESNY BOJ
Lucka, (14. 12. 2010 11:20) Reagovat
Náš malý 8 měsíční Pavlíček má teď taky šestou nemoc.Dnes nám to potvrdila doktorka. 2 dny měl vysoké horečky,v noci i 39,7, tak jsme dělali zábaly. No a hned den po tom, co horečka klesla se osypal na tělíčku a zádičkách i za krčkem. Takže diagnoza byla hned jasná. Malej je teda pořád hodně unavenej, pořád pobrekuje, v noci se budí co hodinu na čaj. Skoro celý den spinká. Moc nechce jíst, hodně toho vyhazuje z pusy ven i když to normálně jí. Takže doufáme, že až vyrážka sleze zas bude dobře.
Klaruš, (25. 12. 2010 17:07) Reagovat
zdravím všechny... pečlivě jsem tu pročetla všechny příspěvky. Máme šestiměsíční dcerušku...zatím máme druhý den vysoké horečky. Na Štědrý den ve dvě ráno to začalo... měla 38,7, strašně horká, chtěla jsem jí dát Panadol, ale bohužel ho vůbec nepozřela, "nakopávalo" jí to a pak i blinkala. Jíme a pijeme pěkně, rostou nám zoubky, tak jsem si myslela, že je to tím... ale když horečka neustupovala a měla dnes ráno 38,8, tak jsem ji naložila do auta a jeli jsme na pohotovost. Vše v pořádku, jen horečky, tak asi nějaký vir. O šesté nemoci jsem se dozvěděla až na netu a v této diskuzi. Teď budu alespoň připravená, že když se objeví vyrážka, nebudu plašit, a budu vědět, o co jde.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Šestá nemoc.cz
Kontakty