Úvod Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá nemoc, co to vlastně je?

Šestá dětská nemoc neboli exanthema subitum či roseola infantum je virové infekční onemocnění způsobené lidským herpesvirem 6 (HHV6). Šesté nemoci se také říká „spalničky nemluvňat“, protože ji obvykle dostávají děti ve věku 6 měsíců až 2 let. Virus se nejčastěji přenáší slinami od dalších členů rodiny nebo vzduchem. Šestá nemoc je běžné virové onemocnění, které nepředstavuje velké nebezpečí. Průměrná inkubační doba (tj. doba od nákazy k propuknutí prvních příznaků nemoci), je deset dnů.  Po uzdravení šesté nemoci nastává trvalá imunita, to znamená, že se v dalším průběhu života již neopakuje.

Šestá nemoc a její příznaky

  • Náhlá a vysoká horečka (u dětí do tří let).
  • Snížená chuť k jídlu.
  • U některých dětí se objeví průjem.
  • Mírné příznaky nachlazení (slabý kašel, vodnatá rýma).
  • Podrážděnost, ospalost, nezájem o hry.
  • Ojediněle zduřelé podčelistní či šíjové uzliny.
  • Později výsev červené vyrážky na trupu, která má tendenci se rozšířit na paže, krk a nohy. Na rozdíl od páté nemoci většinou nebývá vyrážka na obličeji.

Šestá nemoc začíná obvykle vysokou horečkou, která trvá 3-5 dnů. Po pěti dnech horečka klesá stejně rychle, jako se objevila. S vymizením jednoho příznaku (horečky), se však objeví druhý typický příznak této nemoci v podobě kožní vyrážky. Právě pro tuto zarudlou vyrážku bývá šestá nemoc zaměňována se spalničkami či zarděnkami. Projevem nemoci je i zánět hltanu a mírné zduření krčních a šíjových uzlin. Skvrnitá a lehce vystupující červená vyrážka se nejprve objeví na trupu a pak se obvykle rozšíří na paže, krk a nohy. Vyrážka mizí během několika hodin až dní. Jakmile se úplně vytratí, přestává být dítě nakažlivé a může se vrátit do kolektivu dětí.


Diskuse (102 komentářů)

Lulu, (29. 03. 2011 10:24) Reagovat
Tak jak to tu čtu, tak máme taky šestou nemoc. Od pátku do neděle horečky na střídačku od 37-39, i když v pondělí už to bylo lepší zašly jsme k dr. a ta nám řekla, že je to viroza a dala nám enterol na průjem. A ehjle pátý den se malá osypala, tak šup k dr. znovu a je to šestá nemoc, ale prý ji to nesvědí a nemáme to ničím mazat, tak doufám, že to brzo přejde, protože jsme ufňukaní a ospalí. Prý je tady té nemoci teď všude plno, tak hodně zdaru ostatním.
Katy, (16. 01. 2012 04:45) Reagovat
Ahoj, když měl syn 18m začal horečkovat,byl apatický,ospalý,hodně protivný a v pátek večer,volala jsem na dětskou pohotovost co s ním,pokud nemá žádné jiné příznaky máme srážet teplotu, v pondělí Dr. měla podezření právě na tuto nemoc,já o ni do té doby neslyšela. Druhý den ráno se začal sypat a tak jsem si ulevila.V jeho případě byly nejhorší horečky,ale má 6m dcera to má naopak. Začala mít z hodiny na hodinu horečku, první den do 38,byla celkem v pohodě,víc pila a spala,pak to vlezlo na 39,5 a to už jsem šla k dr. ta mi šestou ani nepotvrdila ale ani nevyloučila.V neděli už jsem měla jasno,na bříšku,za ušima se ji objevila drobná vyrážka,do večera se to zhoršovalo,začala být hodně protivná,málo pila i jedla a dnešní noc ta stála za to,co hodinu vzhůru a brečí,vyrážku už má úplně všude až na nohy a ruce,nejvíce na krku,na čele, evidentně ji to šíleně svrbí,stále si sahá za ouška a otírá si o mě čelo.Takže milé maminky obrňte se trpělivostí
maja, (06. 05. 2011 17:05) Reagovat
tak ji máme taky :cry: je nám 9 měsíců a od středy se zmítáme v horečká :oops: .Zdá se však že nejhorší už máme za sebou :-* .Je ale hrozné sledovat jindy živé a aktivní děťátko jak ve čtyřicítkách leží a jen apaticky smutně kouká.Držíme pěstičky všem drobečkům ať už je líp ;-)
Beata, (23. 05. 2011 18:10) Reagovat
tak z horúčiek sme už vonku, ale bolo to náročné..., po 3 dnoch ustali, ale dcérka sa osypala, tak sme zašli k dr., ktorá ihneď šestou nemoc identifikovala a ja som sa ako tak skľudnila, takže ďakujem našej pohotovej pani dr., teda, ale som prekvapená, že nie všetci pediatri majú s tým skúsenosť..., inak mrzutosť, nehravosť a nechuť k jedlu, ano to sú typické príznaky, dúfam, ze to však skoro prejde :sad:
Dáša a Laurinka, (03. 06. 2011 18:12) Reagovat
tak my se právě vrátily z pohotovosti, kde nám paní doktorka řekla, že máme 6. nemoc....akorát u nás teploty nebyly tak vysoké, nešly nad 39, ale malá k tomu měla zácpu spojenou se zápachem z úst, takže taky paráda....dnes se nám právě první den objevila vyrážka, tak jsem hned jela, bála jsem se, aby to nebyly neštovice, protože byla před víc než třemi týdny v kontaku s chlapečkem, co je zrovna měl...tak hodně štěstí a pevný nervy
hanca, (30. 06. 2011 18:54) Reagovat
dobry vecer mam 4 mesicni holcicku mame od vcera 38,5 a dnes nam lekar konstatoval 6 nemoc,tak jsme na cipkach a cekame na tu vyrazku dokud nebude tak budu nervozni.akorat jsem rada ze mala se porad smeje a vubec neplace i kdyz ma tak vysoke teploty.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Šestá nemoc.cz
Kontakty